Fikrət Akif oğlu Hüseynov 1969-cu il noyabrın 11-də Bakı şəhərində anadan olub. 1986-1991-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasında “Bədən tərbiyəsi və idman” fakültəsinin “Futbol üzrə məşqçi-müəllim” ixtisası üzrə təhsil alıb.
Əmək fəaliyyəti dövründə bu vəzifələrdə çalışıb:
1992-1996-cı illərdə Bakı Metropolitenində İdman şöbəsinin rəhbəri;
1996-2006-cı illərdə “Neftçi veteranları” klubunda menecer;
2006-2024-cü illərdə Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyində Olimpiya və Paralimpiya idman növləri üzrə sektor müdiri;
2006-2015-ci illərdə “AZAL” Futbol Klubunda birinci vitse-prezident;
2008-2015-ci illərdə Avropa Klublar Assosiasiyasının üzvü kimi FİFA və UEFA-nın müxtəlif tədbirlərində iştirak;
2015-2020-ci illərdə “AZAL” Futbol Klubunda prezident;
2015-2016-cı illərdə AFFA Klublar Komitəsinin sədri;
2021-ci ildən bu günədək “Silk Way Group” Müşahidə Şurası sədrinin idman məsələləri üzrə müşaviri;
08 aprel 2024-cü il tarixindən bu günədək Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin tabeliyində olan “Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksi” MMC-də direktor.
02 may 2025-ci ildə Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının icraçı vitse-prezidenti seçilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 24 iyul 2019-cu il tarixli 1344 nömrəli Sərəncamı ilə “Dövlət Qulluğunda fərqlənməyə görə” medalı ilə təltif edilib. Azərbaycan Respublikasının Fəxri Bədən Tərbiyəsi və İdman İşçisi, İdman Ustasıdır.

Executive Vice-President of the Federation
Fikrat Akif oglu Huseynov was born on November 11, 1969, in Baku. From 1986 to 1991, he studied at the Azerbaijan State Academy of Physical Education and Sports in the Faculty of “Physical Education and Sports,” specializing as a football coach-teacher.
During his professional career, he has held the following positions:
1992–1996: Head of the Sports Department at Baku Metro
1996–2006: Manager at the “Neftchi Veterans” Club
2006–2024: Head of the Division for Olympic and Paralympic Sports at the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan
2006–2015: First Vice-President of the “AZAL” Football Club
2008–2015: Participated in various FIFA and UEFA events as a member of the European Club Association
2015–2020: President of the “AZAL” Football Club
2015–2016: Chairman of the AFFA Clubs Committee
2021–present: Sports Advisor to the Chairman of the Supervisory Board of “Silk Way Group”
From April 8, 2024 – present: Director of the “Heydar Aliyev Sports and Concert Complex” LLC under the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan
On May 2, 2025, he was elected as the Executive Vice-President of the Azerbaijan Cycling Federation.
In accordance with the Order No. 1344 of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, dated July 24, 2019, he was awarded the medal "For Distinction in Public Service".
According to Order No. 862 of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, dated December 25, 2025, he was awarded the “Taraggi” (Progress) Medal for his services in the development of sports in Azerbaijan.
He is an Honored worker of Physical Education and Sports of the Republic of Azerbaijan, Adviser of the Civil Service, and a Master of Sports.