Fransanın Avinyon şəhərində Avropa Velosipedçilər Birliyinin (UEC) sayca 38-ci illik Konqresi keçirilib. Konqresdə Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının (AzVİF) 1-ci vitse-prezidenti Sahib Ələkbərov da iştirak edib.
Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının (UCI) prezidenti David Lappartienin də qatıldığı tədbirdə Avropa Velosipedçilər Birliyinə daxil olan 51 milli federasiyanın 46-nın nümayəndələri iştirak edib. Konqres Avropa tarixinin simvolik məkanlarından biri hesab olunan məşhur Papa Sarayında keçirilib.
Avropa Velosipedçilər Birliyinin prezidenti Enriko Della Kasa çıxışı zamanı qurumun fəaliyyətinin əsas istiqamətlərini barədə məlumat verib. Onun sözlərinə görə, bu istiqamətlərə qadın velosipedinin inkişafı, gənclərin inkişafına yönəlmiş proqramların gücləndirilməsi, qlobal velosiped hərəkatında Avropanın aparıcı rolu, ekoloji davamlılıq və milli federasiyaların balanslı inkişafı daxildir.
Hesabatda həmçinin Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqı (UCI) tərəfindən dəstəklənən Həmrəylik Proqramı, Portuqaliyanin Anadiya şəhərində yerləşən UCI filialının fəaliyyətinin möhkəmləndirilməsi və şəffaf maliyyə idarəçiliyinin davam etdirilməsi xüsusi qeyd olunub.
Konqres zamanı milli federasiyaların nümayəndələri UEC prezidenti Enriko Della Kasa, baş katib Alasdair MakLennan və xəzinədar Bernd Dankovskinin təqdim etdikləri hesabatları yekdilliklə təsdiqləyiblər. Bu qərar Konfederasiyanın strateji istiqamətinə və idarəetməsinə olan yüksək etimadı bir daha nümayiş etdirib.
Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının (UCI) prezidenti David Lappartient Konqresdə çıxışı zamanı velosiped idmanının inkişaf perspektivlərinə toxunub. O, qeyd etdi ki, son illərdə velosiped idmanı qlobal səviyyədə daha geniş yayılaraq həm peşəkar idman, həm də gündəlik həyatın bir hissəsi kimi sürətlə inkişaf edir.
Lappartient vurğulayıb ki, UCI-nin əsas məqsədlərindən biri velosiped idmanını daha əlçatan etmək, bu idman növünün inkişafını dəstəkləmək və gənc idmançıların yetişdirilməsi üçün müxtəlif proqramlar həyata keçirməkdir. Onun sözlərinə görə, velosiped idmanının gələcəyi gənclərin bu sahəyə cəlb olunmasından və milli federasiyaların davamlı inkişafından asılıdır.
UCI prezidenti beynəlxalq əməkdaşlığın əhəmiyyətini qeyd edərək bildirib ki, velosiped idmanının dünyada daha da inkişaf etməsi üçün milli federasiyalar, qitə konfederasiyaları və UCI birlikdə çalışmağa davam etməlidirlər.
Konqresdə həmçinin 2026-cı ilin sentyabr və oktyabr aylarında Kanadada və Sloveniyada keçiriləcək şose velosipedi üzrə dünya və Avropa çempionatlarına hazırlıq məsələləri də müzakirə olunub və iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

The 38th Annual Congress of the European Cycling Union (UEC) has taken place in Avignon, France. Sahib Alakbarov, the First Vice-President of the Azerbaijan Cycling Federation (AzVIF), has also participated in the Congress.
The event, attended by UCI President David Lappartient, saw representatives from 46 out of the 51 national federations affiliated with the European Cycling Union. The Congress was held in the famous Palais des Papes, considered one of the symbolic sites of European history.
In his speech, UEC President Enrico Della Casa provided information about the main directions of the organization's activities. According to him, these directions include the development of women's cycling, strengthening programs focused on youth development, Europe's leading role in the global cycling movement, ecological sustainability, and the balanced development of national federations.
The report also specifically highlighted the Solidarity Program supported by the International Cycling Union (UCI), the strengthening of the UCI branch in Anadia, Portugal, and the continuation of transparent financial management.
During the Congress, representatives of the national federations unanimously approved the reports presented by UEC President Enrico Della Casa, Secretary General Alasdair MacLennan, and Treasurer Bernd Dankowski. This decision once again demonstrated high confidence in the confederation's strategic direction and governance.
UCI President David Lappartient touched on the development prospects of cycling in his speech at the Congress. He noted that in recent years, cycling has spread more widely on a global scale and is rapidly developing both as a professional sport and as part of everyday life.
Lappartient emphasized that one of UCI's main goals is to make cycling more accessible, support the development of this sport, and implement various programs for nurturing young athletes. According to him, the future of cycling depends on attracting young people to this field and the sustainable development of national federations.
Highlighting the importance of international cooperation, the UCI President stated that national federations, continental confederations, and the UCI must continue to work together for the further development of cycling worldwide.
The Congress also discussed preparations for the 2026 road cycling world and European championships to be held in Canada and Slovenia in September and October, and questions of interest to participants were answered.