AzVİF-in idmançı və məşqçi heyəti Qazaxda “İdman Paytaxtı”nın açılış mərasimində iştirak edib
5 Mart – Bədən Tərbiyəsi və İdman Günündə Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən Qazax şəhərində idman paradı və “Qazax İdman Paytaxtı-2026”nın açılış mərasimi keçirilib. Tədbirdə gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, Qazax Şəhər İcra Hakimiyyətinin nümayəndələri və digər rəsmi şəxslər iştirak edib.
Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının idmançı və məşqçi heyəti də paradda iştirak edib. Əvvəlcə federasiyaların sıra düzülüşü ilə keçidi baş tutub. Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib. Gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov ölkəmizdə hər il keçirilən Bədən Tərbiyəsi və İdman Günü haqqında məlumat verib. “İdman Paytaxtı” layihəsinin rəmzi açarı Qəbələdən təhvil alınaraq Qazaxa təqdim edilib. Ardınca Qazax “İdman Paytaxtı”nın maskotu səhnədə təqdim olunub.

The athletes and coaching staff of AzCF took part in the opening ceremony of the “Sports Capital” in Gazakh
On March 5 – Physical Education and Sports Day, the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan organized a sports parade and the opening ceremony of “Gazakh Sports Capital-2026” in the city of Gazakh. The event was attended by Minister of Youth and Sports Farid Gayibov, representatives of the Gazakh City Executive Authority, and other officials.
The athletes and coaching staff of the Azerbaijan Cycling Federation (AzCF) also participated in the parade. First, the parade of federations took place in formation. Afterwards, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was performed. Minister of Youth and Sports Farid Gayibov spoke about the Physical Education and Sports Day, which is celebrated annually in the country. The symbolic key of the “Sports Capital” project was handed over from Gabala and presented to Gazakh. Following this, the mascot of the Gazakh “Sports Capital” was introduced on stage.