Gədəbəydə 5 mart – Bədən Tərbiyəsi və İdman Gününə həsr olunmuş veloyürüş keçirilib
Gədəbəy rayonu üzrə Gənclər və İdman Sektoru, Gədəbəy rayonu Uşaq-Gənclər İdman-Şahmat Məktəbi və Gədəbəy rayon Respublika Kompleks Uşaq-Gənclər İdman Məktəbinin birgə təşkilatçılığı ilə 5 Mart – Bədən Tərbiyəsi və İdman Gününə həsr olunmuş veloyürüş təşkil edilib.
30-a yaxın velosipedçi Gədəbəy rayon stadionundan start götürməklə Heydər Əliyev Mərkəzinə qədər 2 km məsafə qət ediblər. Veloyürüşdə idmançılarla yanaşı, Gədəbəy rayonu Uşaq-Gənclər İdman-Şahmat Məktəbinin direktoru, İdman Ustası Beyrək Bağırov da iştirak edib.
Tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd yeniyetmə və gənclər arasında sağlam həyat tərzinin təbliği və onların asudə vaxtlarının səmərəli təşkil edilməsidir.

Gadabay hosted a cycling tour dedicated to March 5 – Physical Education and Sports Day
A cycling tour dedicated to March 5 – Physical Education and Sports Day has been organized jointly by the Youth and Sports Sector of Gadabay District, the Gadabay District Children's and Youth Sports-Chess School, and the Gadabay District Republican Complex Children's and Youth Sports School.
Nearly 30 cyclists started from the Gadabay District Stadium and covered a distance of 2 km to the Heydar Aliyev Center. In addition to the athletes, Beyrak Baghirov, the Director of the Gadabay District Children's and Youth Sports-Chess School and Master of Sports, also participated in the cycling tour.
The main purpose of the event was to promote a healthy lifestyle among adolescents and youth and to ensure the effective organization of their leisure time.