28 May – Müstəqillik Gününə həsr olunmuş veloyürüş keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyası və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində 28 May – Müstəqillik Gününə həsr olunmuş veloyürüş keçirilib.
Tədbirdə iştirak edən 300-dən artıq velosipedçi və paravelosipedçilər Azərbaycan Respublikasının üçrəngli bayraqlarını daşıyan “Zəfər Yolu” və “Busamania” motosikletçilər qrupunun müşayiəti ilə Veloparkdan start götürməklə Bibiheybət məscidi – Su İdmanı Sarayı – Dövləq Bayrağı Meydanı marşrutu üzrə hərəkət ediblər. Tədbirin sonunda veloyürüşün fəal iştirakçılarına sertifikatlar təqdim edilib.
Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının 1-ci vitse-prezidenti Sahib Ələkbərov mətbuat nümayəndələrinə verdiyi müsahibədə bildirib ki, hazırda federasiyanın qarşısında duran əsas məqsəd velosipedin idman növü kimi inkişaf etdirilməsi ilə yanaşı, ondan bir nəqliyyat vasitəsi kimi də geniş istifadə olunmasına dəstək verməkdir. Sahib Ələkbərovun sözlərinə görə, bunun üçün ölkəmizdə bütün lazımi infrastruktur mövcuddur və bu cür tədbirlər əhali arasında təbliğat işlərinə böyük töhfə verir.
Federasiyanın 1-ci vitse-prezidenti həmçinin əlavə edib ki, hazırda Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının yeni seçilmiş rəhbərliyi dünya velosiped aləmində böyük rəğbət qazanmış “Tour d’Azerbaidjan” yarışının Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının (UCI) təqvimində bərpa olunması üçün danışıqlar aparır.

A cycling event dedicated to May 28 – the Independence Day was organized jointly by the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan Cycling Federation, and the “Regional Development” Public Union within the framework of the “Year of Constitution and Sovereignty.”
More than 300 cyclists and para-cyclists participated in the event. Accompanied by the “Zafar Yolu” and “Busamania” motorcycle groups carrying the tricolor flag of the Republic of Azerbaijan, they started from Velopark and followed the route: Bibiheybat Mosque – Water Sports Palace – National Flag Square. At the end of the event, certificates were presented to the active participants of the cycling ride.
In an interview with media representatives, Sahib Alakbarov, the First Vice-President of the Azerbaijan Cycling Federation, stated that the Federation’s main goal is not only to develop cycling as a sport but also to support its widespread use as a means of transportation. According to Sahib Alakbarov, all the necessary infrastructure for this already exists in the country, and such events make a significant contribution to raising public awareness.
The First Vice-President also added that the newly elected leadership of the Azerbaijan Cycling Federation is currently holding negotiations to restore the “Tour d’Azerbaïdjan” race – which has gained great popularity in the global cycling community – in the calendar of the Union Cycliste Internationale (UCI).