9 Noyabr – Dövlət Bayrağı Günü münasibətilə Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyası, Dənizkənarı Bulvar İdarəsi və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə möhtəşəm veloyürüş keçirilib.
Dövlət Bayrağı Meydanından start götürən veloyürüşdə gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov da öz velosipedi ilə iştirak edib. 300-dən artıq peşəkar və həvəskar velosipedçi, o cümlədən paravelosipedçilər Dənizkənarı Bulvar ərazisindəki velosiped yolları ilə Zəfər Parkına doğru hərəkət ediblər. “Crescent Mall”un yaxınlığından Zəfər Parkınadək iştirakçıları Azərbaycan bayraqlarını daşıyan motosikletçilər müşayiət edib.
Gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov veloyürüşdə iştirak edib
Finişə çatan veloyürüş iştirakçılarına xatirə medalları təqdim olunub. Daha sonra Zəfər Parkı abidəsinin önünə gül dəstələri qoyulub və 44 günlük Vətən Müharibəsi qəhrəmanlarının xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Veloyürüşün ən kiçik yaşlı iştirakçısı medalla təltif olunub
Mətbuat nümayəndələrinin suallarını cavablandıran Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının 1-ci vitse-przidenti Sahib Ələkbərov bildirib ki, veloyürüşün keçirilməsində əsas məqsəd Dövlət Bayrağı Gününün ictimai əhəmiyyətini vurğulamaq, gənclərimizdə şanlı Zəfər Bayrağımıza hörmət və ehtiram hissləri aşılamaq, elitar idman növü hesab olunan velosiped idmanına yeniyetmə və gəncləri daha çox cəlb etmək, eləcə də ölkə ərazisində salınan velosiped yollarından istifadəni təşviq etməkdən ibarətdir.
Veloyürüş Zəfər Tağı qarşısında vətənpərvərlik ruhunda yazılmış musiqi nömrələri və “Yallı” rəqsi ilə yekunlaşıb.

A cycling event was held on the occasion of November 9 – National Flag Day
On the occasion of November 9 – State Flag Day, a grand cycling tour was organized jointly by the Azerbaijan Cycling Federation, the Seaside Boulevard Administration, and the “Regional Development” Public Union.
Taking off from State Flag Square, the cycling tour was also joined by Farid Gayibov, Minister of Youth and Sports, who participated on his bicycle. More than 300 professional and amateur cyclists, including para-cyclists, rode along the bicycle paths in the Seaside Boulevard area toward Victory Park. From near Crescent Mall to Victory Park, participants were accompanied by motorcyclists carrying the Azerbaijani flag.
Farid Gayibov, Minister of Youth and Sports, participated in the cycling tour.
Participants of the cycling tour who reached the finish line were awarded commemorative medals. Afterwards, floral wreaths were laid in front of the Victory Park monument, paying tribute to the heroes of the 44-day Patriotic War.
The youngest participant of the cycling tour was awarded a medal.
Answering questions from the press, Sahib Ələkbərov, First Vice-President of the Azerbaijan Cycling Federation, stated that the main purpose of the cycling tour was to highlight the public significance of State Flag Day, instill in young people a sense of respect and reverence for our glorious Victory Flag, attract teenagers and youth to cycling, considered an elite sport, and promote the use of bicycle paths established across the country.
The cycling tour concluded in front of the Victory Arch with patriotic musical performances and the traditional “Yallı” dance.