Aprelin 14-də “Bakı-Xankəndi” Azərbaycan Velosiped Yarışının təşkilinə həsr olunmuş onlayn formatda iclas keçirilib. İclasda aidiyyəti mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının rəhbər vəzifəli şəxsləri, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndələri, yarışın marşrutlarının keçəcəyi şəhər və rayonların icra hakimiyyətlərinin başçıları və onların müavinləri, müvafiq yaşayış məntəqələrinin icra nümayəndələri və bələdiyyə sədrləri iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov əvvəlki illərdə ölkəmizdə təşkil olunan velosiped yarışlarını xatırladaraq, 10-14 may tarixlərində təşkil olunacaq “Bakı-Xankəndi” Azərbaycan velosiped yarışının Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının (UCI) 2026-cı ilin idman təqvimində yer almasının mühüm bir hadisə olduğunu, aidiyyəti qurumların dəstəyi ilə bu yarışın da yüksək səviyyədə keçiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Yarışın Təşkilat Komitəsinin sədri, iqtisadiyyat nazirinin müavini, Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının 1-ci vitse-prezidenti Sahib Ələkbərov geniş təqdimatla çıxış edərək bildirib ki, yarışa hazırlıq təsdiq olunmuş Tədbirlər Planına uyğun olaraq gedir. 5 mərhələdən ibarət olan yarışa dünyanın 21 ölkəsindən 25 yüksək səviyyəli komandanın qatılacağı gözlənilir. Bakıda Sea Breeze-dən start götürəcək yarış iştirakçıları 5 gün ərzində ölkəmizin 21 şəhər və rayonunun ərazisindən keçərək 850 km məsafə qət edəcəklər və yekunda Xankəndi şəhərinin mərkəzi meydanında, Zəfər abidəsinin qarşısında finiş xəttini keçəcəklər.
Yarışın bütün mərhələlərinin “Eurosport” və “CBC Sport” telekanalları vasitəsilə canlı yayımlanacağını vurğulayan Sahib Ələkbərov qeyd edib ki, bu, istedadlı gənc velosipedçilərin aşkarlanması və tanıtdırılması ilə bərabər, paytaxtımızın və bölgələrimizin heyrətamiz gözəllikləri, habelə işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə aparılan geniş quruculuq işləri barədə məlumatların bütün dünyaya çatdırılmasına imkan verəcək.
Daxili işlər nazirinin müavini Oqtay Kərimov, elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli, Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov, Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov, bir sıra rayonların icra hakimiyyətlərinin başçıları, Dövlət Gömrük Komitəsi, Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti, TƏBİB və digər qurumların nümayəndələri yarışın təşkili ilə bağlı fikirlərini bölüşərək onları maraqlandıran sualları səsləndiriblər. İclasda ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb və iştirakçıların bütün sualları cavablandırılıb

Meeting dedicated to organization of “Baku-Khankendi” Azerbaijan Cycling Race held
On April 14, the video conference dedicated to the organization of the “Baku-Khankendi” Azerbaijan Cycling Race was held. The meeting was attended by senior officials from relevant central executive authorities, special representatives of the President of the Republic of Azerbaijan, heads and deputy heads of executive authorities of the cities and districts along the race route, as well as executive representatives and municipality heads of the respective settlements.
Addressing the meeting, Azerbaijan’s Minister of Youth and Sports Farid Gayibov recalled the cycling races previously organized in our country. He described the inclusion of the “Baku-Khankendi” Azerbaijan Cycling Race, scheduled for May 10–14, in the International Cycling Union (UCI) 2026 sports calendar as a significant event. He expressed confidence that, with the support of relevant institutions, this race would also be held at a high level.
Sahib Alakbarov, the Chairman of the Race Organizing Committee, Deputy Minister of Economy, and First Vice-President of the Azerbaijan Cycling Federation, delivered a detailed presentation. He stated that preparations for the race are proceeding in accordance with the approved Action Plan. It is expected that 25 high-level teams from 21 countries around the world will participate in the five-stage race. The race participants will start from Sea Breeze in Baku and, over the course of 5 days, will cover a distance of 850 km while passing through the territories of 21 cities and districts of our country. They will finish in the central square of Khankendi city, in front of the Victory Monument.
Sahib Alakbarov emphasized that all stages of the race will be broadcast live on the Eurosport and CBC Sport television channels. He noted that this will not only help discover and promote talented young cyclists, but will also allow the whole world to learn about the breathtaking beauty of our capital and regions, as well as the large-scale construction and restoration work being carried out in our territories liberated from occupation.
Deputy Minister of Internal Affairs Ogtay Karimov, Deputy Minister of Science and Education Hasan Hasanov, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in Aghdam, Fuzuli, and Khojavand districts Emin Huseynov, Special Representative of the President in Shusha district Aydin Karimov, heads of executive authorities of several districts, as well as representatives from the State Customs Committee, the Heydar Aliyev International Airport, the Ministry of Digital Development and Transport, the State Service for Special Communication and Information Security, TABIB, and other institutions shared their views on the organization of the race and raised questions of interest to them. A comprehensive exchange of opinions took place during the meeting, and all questions from the participants were answered.