Mayın 10-da Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının (UCI) 2.1 kateqoriyalı Bakı-Xankəndi Azərbaycan Velosiped Yarışına start veriləcək. Nüfuzlu yarışda 20 ölkəni təmsil edən 24 komanda iştirak edəcək.
Yarış öncəsi “Sea Breeze”də keçirilən mətbuat konfransında Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının 1-ci vitse-prezidenti, Bakı-Xankəndi Azərbaycan Velosiped Yarışının Təşkilat Komitəsinin sədri Sahib Ələkbərov bildirib ki, əvvəllər də Azərbaycanda belə beynəlxalq yarışlar uğurla keçirilib. İşğal altında olan torpaqlar azad edildikdən sonra yarışın coğrafiyasının genişləndirilməsi qərara alınıb və velosipedçilər beşgünlük yarışa Bakıda başlayıb Xankəndi şəhərində yekun vuracaqlar. Ölkəmizin 21 şəhər və rayonunun ərazisindən keçəcək yarışın maskotları isə “Zəfər” və “Qarabağ” adlı məşhur Qarabağ atlardır.
Sahib Ələkbərov bildirib ki, bu cür yarışlarda maksimum icazə verilən komanda sayı 25-dir. Bakı-Xankəndi Azərbaycan Velosiped Yarışında 4 qitədən 20 ölkəni təmsil edən 24 komanda iştirak edəcək: “Azərbaycanın hər bir bölgəsində bu yarışı keçirmək mümkündür. Növbəti illərdə planlarımızda coğrafiyanı bir qədər də genişləndirməklə Kəlbəcər istiqamətinə mərhələ daxil edilməsi də var” – deyə, o bildirib.
Bakı-Xankəndi Azərbaycan Velosiped Yarışının texniki direktoru, Avropa Velosipedçilər Birliyinin (UEC) fəxri baş katibi Roland Hofer yenidən ölkəmizdə olmasından məmnunluğunu bildirib: “Çox şadam ki, buradayam və 5 gün ərzində müxtəlif relyefli ərazilərdə maraqlı mübarizə izləyəcəyik. Əvvəlki illərin təcrübəsi də göstərir ki, Azərbaycan bu cür yarışları təşkil etmək baxımından dünyada ən öndə gedənlərdəndir. Hətta “Tour de France” iştirakçıları bu cür otellərdə qalmırlar. Yollarınız da kifayət qədər yaxşıdır”.
Bakı-Xankəndi Azərbaycan Velosiped Yarışının 1-ci mərhələsi sabah keçiriləcək. İştirakçılar saat 09:25-də “Sea Breeze”dən start götürməklə paytaxt Bakının müxtəlif görməli yerlərindən keçəcəklər və 159.3 km məsafə qət edərək Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin qarşısında qalibi müəyyən edəcəklər.

The “Baku-Khankendi” Azerbaijan Cycling Race, a prestigious category 2.1 event of the International Cycling Union (UCI), is scheduled to commence on May 10. This high-profile competition will bring together 24 teams representing 20 countries from four different continents.
During the pre-race press conference held at Sea Breeze, Sahib Alakbarov, the First Vice-President of the Azerbaijan Cycling Federation and Chairman of the Organizing Committee, emphasized that Azerbaijan has a long-standing history of successfully hosting international sporting events. He explained that following the liberation of the territories from occupation, it has been decided to broaden the scope of the race, resulting in a five-day itinerary that starts in Baku and concludes in the city of Khankendi. The race is set to traverse 21 cities and regions across the country, featuring two famous Karabakh horses named “Zafar” (Victory) and “Karabakh” as the official mascots. Alakbarov noted that the event has reached near-maximum capacity, as UCI regulations permit a limit of 25 teams. He expressed confidence that such races could be held in any region of Azerbaijan and revealed that future plans involve extending the route even further towards the Kalbajar direction.
Roland Hofer, the Technical Director of the “Baku-Khankendi” Azerbaijan Cycling Race and Honorary Secretary General of the European Cycling Union (UEC), expressed his satisfaction with being in our country once again: “I am very happy to be here, and over the course of five days, we will witness an exciting competition across terrains with diverse landscapes. Experience from previous years shows that Azerbaijan is among the world leaders in terms of organizing such races. Even Tour de France participants do not stay in hotels of this caliber. Your roads are also quite good.”
The first stage of the competition begins tomorrow at 09:25. Riders will depart from Sea Breeze and cycle through various historic and scenic landmarks of Baku. After covering a total distance of 159.3 kilometers, the opening stage will conclude with a finish line sprint in front of the Sumgayit City Executive Power building to determine the first winner of the tour.