Bakı-Xankəndi Azərbaycan Velosiped Yarışı starta hazırdır
Mayın 10-14-də keçiriləcək Bakı-Xankəndi Azərbaycan Velosiped Yarışı öncəsi Təşkilat Komitəsinin yekun iclası keçirilib. Respublika Velotrekində təşkil olunan tədbirdə yarışa hazırlıq işlərinin vəziyyəti ətraflı müzakirə olunub.
Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının (UCI) 2.1 kateqoriyalı yarışının Təşkilat Komitəsinin sədri, Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının (AzVİF) 1-ci vitse-prezidenti Sahib Ələkbərov bildirib ki, bu mötəbər yarışın uğurla keçirilməsi üçün zəruri olan bütün tədbirlər görülüb və artıq əminliklə demək olar ki, beynəlxalq idman tədbirinə hazırlıq işləri tam başa çatıb. Artıq bir neçə komanda Bakıdadır və yarışa hazırlıqlarını paytaxtımızda davam etdirirlər.
Bakı-Xankəndi Azərbaycan Velosiped Yarışının texniki direktoru, Avropa Velosipedçilər Birliyinin (UEC) fəxri baş katibi isveçrəli Roland Hofer böyük velosiped yarışlarının yenidən Azərbaycana qayıtmasını olduqca əlamətdar hadisə kimi dəyərləndirib və bildirib ki, təşkilati işlər yüksək səviyyədə həyata keçirilib. O, qeyd edib ki, marşrut boyunca təhlükəsizlik, logistika, tibbi xidmət və texniki təminat məsələləri beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə təşkil olunub. Roland Hofer vurğulayıb ki, Bakı-Xankəndi marşrutu həm idman baxımından, həm də Azərbaycanın təbii gözəlliklərini nümayiş etdirmək üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Onun sözlərinə görə, yarış iştirakçıları fərqli relyefə malik mərhələlərdə mübarizə aparacaq və bu da turnirin rəqabət səviyyəsini daha da artıracaq.
Qeyd edək ki, mayın 10-da start götürəcək Bakı-Xankəndi Azərbaycan Velosiped Yarışında dünyanın 20 ölkəsini təmsil edən 24 komanda iştirak edəcək. 5 gün davam edəcək yarışın əsas məqsədi Azərbaycanda velosiped idmanının inkişafına töhfə vermək, ölkəmizin beynəlxalq idman arenalarında nüfuzunu daha da artırmaq və regionun idman turizmi potensialını tanıtmaqdır.

The Organizing Committee has held its final meeting ahead of the “Baku-Khankendi” Azerbaijan Cycling Race, scheduled to take place from May 10 to 14. During the session at the Republican Velodrome, officials conducted an in-depth review of the final preparations for the upcoming event.
Sahib Alakbarov, the Chairman of the Organizing Committee for this UCI 2.1 category race and First Vice-President of the Azerbaijan Cycling Federation (AzVIF), stated that all necessary measures have been taken to ensure the success of this prestigious competition. He confirmed with confidence that the preparations for the international sporting event are now fully complete, noting that several teams have already arrived in Baku to continue their training in the capital.
Roland Hofer of Switzerland, the Technical Director of the race and Honorary Secretary General of the European Cycling Union (UEC), described the return of major cycling competitions to Azerbaijan as a significant milestone. He praised the high level of organizational work, noting that security, logistics, medical services, and technical support along the route have all been arranged in strict accordance with international standards. Hofer emphasized that the Baku-Khankendi route is particularly important both from a sporting perspective and for its ability to showcase the natural beauty of Azerbaijan. He added that the diverse terrain of the different stages would significantly increase the competitive intensity for the participants.
The “Baku-Khankendi” Azerbaijan Cycling Race will officially start on May 10, featuring 24 teams representing 20 different countries. Over the course of the five-day event, the race aims to contribute to the development of cycling in Azerbaijan, further enhance the country’s reputation in the international sporting arena, and promote the sports tourism potential of the region.