Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının (UCI) 2.1 kateqoriyalı Bakı-Xankəndi Azərbaycan Velosiped Yarışında 4-cü mərhələ başa çatıb. Bu yarış günündə velosipedçilər Gəncə şəhərindən start götürməklə Göygöl – Goranboy – Ağdərə (Suqovuşan və Talış kəndləri) – Naftalan marşrutu üzrə hərəkət edərək, 152,8 km məsafə qət ediblər.
4-cü yarış gününün qalibi İtaliyanın “Bardiani CSF 7 Saber” pro-kontinental komandasının velosipedçisi Marko Manenti olub – o, qrup finişində 3 saat, 11 dəqiqə, 46 saniyə göstərici ilə hamını qabaqlayıb. Qazaxıstanın “XDS Astana” Dünya Turu komandasının üzvü Henok Mulubrhan 2-ci, Tailandın “Roojai Insurance Winspace” kontinental klubunun təmsilçisi David Kristian Pita isə 3-cü nəticə göstərib. Xatırladaq ki, Pita 3-cü mərhələdə də finiş xəttini 3-cü keçmişdi.
4 mərhələdən sonra “XDS Astana”nın üzvü Yevgeni Fyodorov ümumi təsnifatda liderliyini və “Silkway West Airlines” tərəfindən təqdim olunan mavi köynəyi özündə saxlayır. “Sea Breeze” tərəfindən təqdim edilən və ən yaxşı sprinter üçün nəzərdə tutulan yaşıl köynəyi isə 4-cü mərhələnin qalibi Marko Manenti ələ keçirib.
Belçikanın “Tarteletto-Izorex” kontinental klubunun velosipedçisi Lennert Tögelz Azərbaycan Hava Yollarının təqdim etdiyi qırmızı rəngli dağ lideri formasını, İspaniyanın “Equipo Kern Pharma” pro-kontinental komandasının üzvü İker Qomez isə “Azvirt” tərəfindən təqdim olunan və ən yaxşı gənc velosipedçiyə verilən ağ köynəyi özündə saxlayıb.
Fərqlənən velosipedçilərə mükafatları Naftalan şəhər İcra Hakimiyyəti başçısı səlahiyyətlərini müvəqqəti icra edən Arzu Məmmədov, Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının birinci vitse-prezidenti, Bakı-Xankəndi Azərbaycan Velosiped Yarışının Təşkilat Komitəsinin sədri Sahib Ələkbərov və Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının icraçı vitse-prezidenti Fikrət Hüseynov təqdim ediblər.
Sabah keçiriləcək sonuncu, 5-ci mərhələdə iştirakçılar Tərtər – Ağdam – Füzuli – Şuşa – Xankəndi marşrutu üzrə 181,5 km məsafə qət edəcəklər.

Stage 4 of the "Baku-Khankendi" Azerbaijan Cycling Race, a 2.1 category event of the International Cycling Union (UCI), has concluded. On this race day, starting from the city of Ganja and moving along the Goygol – Goranboy – Aghdara (Sugovushan and Talish villages) – Naftalan route, the cyclists covered a distance of 152.8 km.
The winner of the 4th race day was Marco Manenti, a cyclist from the Italian "Bardiani CSF 7 Saber" pro-continental team – he outperformed everyone in the group finish with a time of 3 hours, 11 minutes, 46 seconds. Henok Mulubrhan, a member of Kazakhstan’s "XDS Astana" World Team, came in 2nd, while David Christian Pita, representing Thailand’s "Roojai Insurance Winspace" continental team, showed the 3rd result. It is worth recalling that Pita also crossed the finish line 3rd at the 3rd stage.
After 4 stages, "XDS Astana" member Yevgeniy Fedorov retains the lead in the general classification and the blue jersey presented by "Silkway West Airlines." The green jersey, intended for the best sprinter and presented by "Sea Breeze," was captured by winner of Stage 4 Marco Manenti.
Lennert Teugels, a cyclist from Belgium’s “Tarteletto-Isorex” continental club, retained the red mountain leader’s jersey presented by Azerbaijan Airlines, while Iker Gómez of Spain’s “Equipo Kern Pharma” pro-continental team kept the white jersey for the best young rider, presented by “Azvirt.”
Lennert Teugels, a cyclist from the Belgian "Tarteletto-Izorex" continental team, kept the red mountain leader jersey presented by Azerbaijan Airlines, while Iker Gómez, a member of the Spanish "Equipo Kern Pharma" pro-continental team, kept the white jersey given to the best young cyclist presented by "Azvirt."
The awards were presented to the distinguished cyclists by Arzu Mammadov, the Acting Head of the Naftalan City Executive Power, Sahib Alakbarov, the First Vice-President of the Azerbaijan Cycling Federation and Chairman of the Organizing Committee of the "Baku-Khankendi" Azerbaijan Cycling Race, and Fikrat Huseynov, the Executive Vice-President of the Azerbaijan Cycling Federation.