Bakıda 3 İyun – Ümumdünya Velosiped Gününə həsr olunmuş veloyürüş keçirilib
3 İyun – Ümumdünya Velosiped Günü münasibətilə Bakıda veloyürüş təşkil olunub. Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Dənizkənarı Bulvar İdarəsi, Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi (AYNA), Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyası və “APAR” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbir velosiped nəqliyyatının təşviqi, sağlam həyat tərzinin təbliği və ətraf mühitin mühafizəsinə diqqətin artırılması məqsədi daşıyıb.
Start və finiş nöqtələri Dövlət Bayrağı Meydanı olan veloyürüşdə iştirak edən peşəkar və həvəskar velosipedçilər Dənizkənarı Bulvar ərazisi ilə hərəkət ediblər.
Tədbir çərçivəsində iştirakçılar Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqı (UCI) tərəfindən dünya ölkələrinin milli federasiyalarına göndərilmiş təbliğat xarakterli materiallar və məlumatlandırıcı məhsullarla da tanış olublar. Bu təşəbbüs velosiped idmanının və gündəlik nəqliyyat vasitəsi kimi velosipeddən istifadənin üstünlükləri barədə ictimai məlumatlılığın artırılmasına xidmət edib.
Veloyürüş zamanı velosipedin ekoloji cəhətdən təmiz, əlçatan və dayanıqlı nəqliyyat vasitəsi olduğu bir daha vurğulanıb. Tədbir iştirakçıları şəhər mühitində velosiped infrastrukturunun inkişafının vacibliyini qeyd edərək, bu nəqliyyat növünün həm ətraf mühitin qorunmasına, həm də vətəndaşların sağlam həyat tərzinin formalaşmasına mühüm töhfə verdiyini bildiriblər.
Qeyd edək ki, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyası 2018-ci ilin aprel ayında qəbul etdiyi Qətnamə ilə 3 iyun tarixini Ümumdünya Velosiped Günü elan edib. Bu gün dünyanın müxtəlif ölkələrində velosiped mədəniyyətinin təşviqi, yol hərəkəti təhlükəsizliyinin artırılması və dayanıqlı nəqliyyat həllərinin dəstəklənməsi məqsədilə müxtəlif tədbirlərlə qeyd olunur.

A cycling race was organized in Baku on the occasion of June 3 – World Bicycle Day. Jointly organized by the Ministry of Ecology and Natural Resources, the Ministry of Youth and Sports, the Baku City Executive Power, the Seaside Boulevard Department, the Azerbaijan Ground Transport Agency (AYNA), the Azerbaijan Cycling Federation, and the "APAR" company, the event aimed to promote bicycle transport, encourage a healthy lifestyle, and increase attention to environmental protection.
Professional and amateur cyclists participating in the race, which started and finished at the State Flag Square, rode along the territory of the Seaside Boulevard.
As part of the event, participants also familiarized themselves with promotional materials and informational products sent by the Union Cycliste Internationale (UCI) to the national federations of countries worldwide. This initiative served to raise public awareness about the benefits of cycling as a sport and the use of bicycles as a daily means of transportation.
During the cycling race, it was once again emphasized that the bicycle is an environmentally friendly, accessible, and sustainable means of transport. Noting the importance of developing bicycle infrastructure in urban environments, the event participants stated that this mode of transport makes a significant contribution both to protecting the environment and to shaping a healthy lifestyle for citizens.
It is noteworthy that the United Nations General Assembly declared June 3 as World Bicycle Day in a resolution adopted in April 2018. Today, this day is celebrated in various countries around the world with diverse events aimed at promoting bicycle culture, improving road safety, and supporting sustainable transport solutions.