Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının (UCI) 2.1 kateqoriyalı Bakı-Xankəndi Azərbaycan Velosiped Yarışına yekun vurulub. Sonuncu, 5-ci yarış günündə iştirakçılar Tərtər-Ağdam-Füzuli-Şuşa-Xankəndi marşrutu üzrə 181,5 km məsafə qət ediblər.
Ağır dağ mərhələsi İspaniyanın “Burgos Burpellet PH” pro-kontinental komandasının velosipedçisi Coş Barnetin solo-finişi ilə yadda qalıb – o, 4 saat, 16 dəqiqə, 35 saniyə göstərici ilə hamını qabaqlayıb. Qazaxıstanın “XDS Astana” Dünya Turu komandasının üzvü Henok Mulubrhan 4-cü mərhələdə olduğu kimi, bu dəfə də 2-ci olub. İlk üçlüyü “Burgos Burpellet PH” klubunun digər velosipedçisi Erik Antonio Faqundes tamamlayıb.
Sonuncu mərhələ həm də ümumi təsnifatın liderinin dəyişməsi ilə yadda qalıb – günün qalibi Coş Barnet “Silkway West Airlines” tərəfindən təqdim olunan və Bakı-Xankəndi Azərbaycan Velosiped Yarışının lider idmançısına verilən mavi köynəyə sahib çıxıb. Ümumi təsnifatda 2-ci yeri “XDS Astana”nın üzvü Henok Mulubrhan, 3-cü yeri isə İtaliyanın “Solution Tech NIPPO Rali” pro-kontinental klubunun təmsilçisi Aleksandr Balmer tutub.
Henok Mulubrhan sonuncu mərhələdəki çıxışı ilə “Sea Breeze” tərəfindən təqdim edilən və ən yaxşı sprinter üçün nəzərdə tutulan yaşıl köynəyi də qazanıb. Belçikanın “Tarteletto-Izorex” kontinental klubunun velosipedçisi Lennert Tögelz Azərbaycan Hava Yollarının təqdim etdiyi qırmızı rəngli dağ lideri formasını, İspaniyanın “Equipo Kern Pharma” pro-kontinental komandasının üzvü İker Qomez isə “Azvirt” tərəfindən təqdim olunan və ən yaxşı gənc velosipedçiyə verilən ağ köynəyi özündə saxlayıb.
Yarışın ən yaxşı komandası adını “Burgos Burpellet PH” pro-kontinental klubu qazanıb. Digər pro-kontinental kollektivlər “Bardiani CSF 7 Saber” (İtaliya) və “Equipo Kern Pharma” (İspaniya) müvafiq olaraq 2-ci və 3-cü olublar.
Fərqlənən velosipedçilərə mükafatları Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, Xankəndi şəhərində, Ağdərə və Xocalı rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Elçin Yusubov, Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov, Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının prezidenti Zaur Axundov, federasiyanın icraçı vitse-prezidenti Fikrət Hüseynov, eləcə də “BST Logistik Company Limited” şirkətinin birinci vitse-prezidenti Lin Jin təqdim ediblər.
Bakıdan başlayıb Xankəndi şəhərində yekunlaşan yarış iscəsənət ustalarının konsert proqramı ilə başa çatıb.

The “Baku-Khankendi” Azerbaijan Cycling Race, a category 2.1 event of the International Cycling Union (UCI), has concluded. On the fifth and final day of the race, participants covered a distance of 181.5 km along the Tartar-Aghdam-Fuzuli-Shusha-Khankendi route.
The grueling mountain stage was highlighted by a solo finish from Josh Burnett, a cyclist from Spain’s "Burgos Burpellet PH" Pro-Continental team, who outpaced everyone with a time of 4 hours, 16 minutes, and 35 seconds. Henok Mulubrhan, a member of Kazakhstan’s "XDS Astana" WorldTour team, secured the 2nd place, mirroring his performance in the 4th stage. The top three was rounded out by Eric Antonio Fagúndez, another cyclist from the "Burgos Burpellet PH" club
The final stage was also marked by a change in the general classification leader. Stage winner Josh Barnett claimed the blue jersey, presented by Silkway West Airlines and awarded to the overall leader of the “Baku-Khankendi” Azerbaijan Cycling Race. Henok Mulubrhan of "XDS Astana" took the 2nd place in the general classification, while Alexandre Balmer, representing Italy’s "Solution Tech NIPPO Rali" Pro-Continental club, finished 3rd.
With his performance in the final stage, Henok Mulubrhan also secured the green jersey, presented by “Sea Breeze” for the best sprinter. Lennert Teugels, a cyclist from Belgium’s "Tarteletto-Izorex" Continental club, retained the red mountain leader's jersey presented by Azerbaijan Airlines, while Iker Gómez of Spain’s "Equipo Kern Pharma" Pro-Continental team held onto the white jersey, presented by Azvirt for the best young cyclist.
The title of the best team of the tour went to the "Burgos Burpellet PH" Pro-Continental club. Fellow Pro-Continental teams "Bardiani CSF 7 Saber" (Italy) and "Equipo Kern Pharma" (Spain) finished 2nd and 3rd, respectively.
The awards were presented to the standout cyclists by Farid Gayibov, Minister of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, Elchin Yusubov, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the city of Khankendi and the Aghdara and Khojaly districts, Emin Huseynov, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Aghdam, Fuzuli, and Khojavand districts, Zaur Akhundov, President of the Azerbaijan Cycling Federation, Fikrat Huseynov, Executive Vice-President of the Federation, and Lin Jin, First Vice-President of the "BST Logistics Company Limited".
The race, which commenced in Baku and concluded in the city of Khankendi, wrapped up with a concert program featuring prominent performing artists.