Məktəblilərin Respublika İdman Olimpiadasına start verilir
Elm və Təhsil Nazirliyi və Gənclər və İdman Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı, Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkəti və müvafiq idman federasiyalarının dəstəyi ilə ölkədə ilk dəfə Məktəblilərin Respublika İdman Olimpiadası keçiriləcək.
Olimpiada məktəblilər arasında idmanın inkişafı, sağlam həyat tərzinin təşviqi, fiziki hazırlığın yüksəldilməsi və istedadlı gənclərin üzə çıxarılması məqsədi daşıyır.
İştirakçılar ağırlıqqaldırma, atletika, badminton, basketbol, boks, cüdo, yunan-Roma güləşi, sərbəst güləş, bədii gimnastika, stolüstü tennis, taekvondo və velosiped idmanında yarışacaqlar. Ümumilikdə ölkəmizin 59 rayon və şəhərini 2000-dən çox məktəbli təmsil edəcək. Olimpiadada iştirak edəcək məktəblilər Elm və Təhsil Nazirliyinin, Gənclər və İdman Nazirliyinin tabeliyində, həmçinin Naxçıvan Muxtar Respublikasında fəaliyyət göstərən uşaq-gənclər idman məktəblərinin yetirmələridir.
Məktəblilərin Respublika İdman Olimpiadasının açılış mərasimi iyunun 20-də Bakı Kristal Zalında keçiriləcək. Yarışlar 21-26 iyun tarixlərini əhatə edəcək.

The Republican Sports Olympiad for Schoolchildren will be held in the country for the first time, jointly organized by the Ministry of Science and Education and the Ministry of Youth and Sports, with the support of the Baku City Circuit Operations Company and relevant sports federations.
The Olympiad aims to develop sports among schoolchildren, promote a healthy lifestyle, improve physical fitness, and discover talented youth.
Participants will compete in weightlifting, athletics, badminton, basketball, boxing, judo, Greco-Roman wrestling, freestyle wrestling, rhythmic gymnastics, table tennis, taekwondo, and cycling. In total, more than 2,000 schoolchildren will represent 59 districts and cities of our country. The schoolchildren participating in the Olympiad are students of children and youth sports schools operating under the Ministry of Science and Education, the Ministry of Youth and Sports, as well as in the Nakhchivan Autonomous Republic.
The opening ceremony of the Republican Sports Olympiad for Schoolchildren will take place on June 20 at Baku Crystal Hall. The competitions will span from June 21 to June 26.