Elm və Təhsil Nazirliyi və Gənclər və İdman Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı, Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkəti və müvafiq idman federasiyalarının dəstəyi ilə ilk dəfə təşkil olunan Məktəblilərin Respublika İdman Olimpiadası çərçivəsində velosiped idman növü üzrə yarışlara yekun vurulub. Bakı Veloparkında keçirilən 2-ci yarış günündə şose velosipedi üzrə 2 kateqoriyada qaliblər müəyyənləşib.
Qızların 10 km məsafəyə qrup ötüşməsində Respublika Olimpiya Ehtiyatları İxtisaslaşdırılmış Uşaq-Gənclər Velosiped Məktəbinin (ROEİUGVM) təmsilçisi Məryəm Hüseynova 21 dəqiqə, 31 saniyə göstərici ilə finiş xəttini birinci keçib. Onun komanda yoldaşı Marina Akimova 2-ci (23:00), “Təhsil” Respublika İdman Mərkəzi 7 saylı İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər İdman Məktəbinin üzvü Nigar Yusifzadə isə 3-cü olub (23:04).
Oğlanların 20 km məsafəyə qrup ötüşməsində isə “Təhsil” Respublika İdman Mərkəzi 7 saylı İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər İdman Məktəbinin velosipedçiləri fəxri kürsüyə qalxıblar. İlkin Sadıqzadə məsafəni 35 dəqiqə, 10 saniyəyə qət edərək çempion olub. Ümid İsmayılov (35:31) və Nihad Əkbərov (36:21) müvafiq olaraq gümüş və bürünc medal qazanıblar. Fərqlənən idmançılar medal və hədiyyələrlə təltif ediliblər.

The cycling competitions have concluded as part of the first-ever Republican School Sports Olympiad. The event was jointly organized by the Ministry of Science and Education and the Ministry of Youth and Sports, with the support of the Baku City Circuit Operations Company and relevant sports federations. On the second competition day held at the Baku Velopark, winners were determined in two road cycling categories.
In the girls' 10 km road race, Maryam Huseynova, representing the Republican Olympic Reserves Specialized Children and Youth Cycling School (ROEİUGVM), crossed the finish line first with a time of 21 minutes and 31 seconds. Her teammate Marina Akimova secured 2nd place (23:00), while Nigar Yusifzade, a member of the "Tahsil" Republican Sports Center's Specialized Olympic Reserves Children and Youth Sports School No. 7, finished 3rd (23:04).
In the boys' 20 km road race, cyclists from the "Tahsil" Republican Sports Center's Specialized Olympic Reserves Children and Youth Sports School No. 7 swept the podium. Ilkin Sadigzade became the champion, covering the distance in 35 minutes and 10 seconds. Umid Ismayilov (35:31) and Nihad Akbarov (36:21) won the silver and bronze medals, respectively. The standout athletes were awarded medals and gifts.