Məktəblilərin Respublika İdman Olimpiadasının rəsmi açılış mərasimi keçirilib
İyunun 20-də Bakı Kristal Zalında Məktəblilərin Respublika İdman Olimpiadasının rəsmi açılış mərasimi keçirilib. Mərasimdə əvvəlcə ölkənin müxtəlif şəhər və rayonlarını təmsil edən komandalar təmsil etdikləri regionların adlarının əks olunduğu lövhələrlə səhnəyə çıxıblar. Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Tədbirin bədii hissəsində konsert proqramı təqdim olunub. Ardınca Məktəblilərin Respublika İdman Olimpiadasının himni səsləndirilib.
Qeyd edək ki, Olimpiadada iştirak edən məktəblilər ölkəmizdə fəaliyyət göstərən uşaq-gənclər idman məktəblərinin yetirmələridir. İştirakçılar 21–26 iyun tarixlərində ağırlıqqaldırma, atletika, badminton, basketbol, boks, cüdo, yunan-Roma güləşi, sərbəst güləş, bədii gimnastika, velosiped idmanı, stolüstü tennis və taekvondo idman növləri üzrə mübarizə aparacaqlar.
Məktəblilərin Respublika İdman Olimpiadası Gənclər və İdman Nazirliyi və Elm və Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı, Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkəti və müvafiq idman federasiyalarının dəstəyi ilə ölkədə ilk dəfə keçirilir

The official opening ceremony of the Republican School Sports Olympiad was held at the Baku Crystal Hall on June 20. The ceremony began with teams representing various cities and districts of the country taking the stage while carrying signs with the names of their respective regions. This was followed by the playing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
The artistic portion of the event featured a concert program, after which the anthem of the Republican School Sports Olympiad was performed.
The schoolchildren participating in the Olympiad are trainees of the children and youth sports schools operating across the country. From June 21 to 26, the participants will compete in weightlifting, athletics, badminton, basketball, boxing, judo, Greco-Roman wrestling, freestyle wrestling, rhythmic gymnastics, cycling, table tennis, and taekwondo.
The Republican School Sports Olympiad is being held in the country for the first time. It is jointly organized by the Ministry of Youth and Sports and the Ministry of Science and Education, with support from the Baku City Circuit Operations Company and the respective sports federations