Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi, Qazax Rayon İcra Hakimiyyəti və Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə iyulun 25-də ölkəmizin “İdman Paytaxtı” Qazax şəhərində velosiped idmanı üzrə Federasiya Kuboku yarışı keçirilib.
Yarışın açılış mərasimi Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Ardınca Ümummilli lider Heydər Əliyevin və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Qazax Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Rəcəb Babaşov çıxışında bildirib ki, “İdman Paytaxtı” seçilməsi ilə əlaqədar, il ərzində Qazaxda çoxsaylı idman tədbirləri təşkil olunub, yeni idman obyektləri istifadəyə verilib. O, bu cür yarışların bölgədə idmana marağın daha da artmasına mühüm töhfə verdiyini vurğulayaraq, Qazaxda ilk dəfə velosiped yarışının keçirilməsinə görə Gənclər və İdman Nazirliyinə və Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasına təşəkkürünü bildirib.
Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının icraçı vitse-prezidenti Fikrət Hüseynov Qazax Rayon İcra Hakimiyyətinə göstərilən dəstəyə və yüksək təşkilatçılığa görə minnətdarlığını bildirib. O qeyd edib ki, Federasiya Kubokunda ətraf rayonlardan olan idmançılarla yanaşı, Qazaxı təmsil edən velosipedçilərin də iştirak etməsi bölgədə bu idman növünün inkişafına və gənclərin velosiped idmanına marağının artmasına müsbət təsir göstərəcək.
Qazax şəhərinin mərkəzi küçələrində təşkil olunan yarış böyük tamaşaçı marağı ilə qarşılanıb. Respublikanın müxtəlif bölgələrində fəaliyyət göstərən velosiped bölmələrinin 150-dən artıq oğlan və qız idmançısı 5 km məsafəyə qrup ötüşməsi üzrə mübarizə aparıblar. Yarış proqramı çərçivəsində Qazax rayonunun yeniyetmə həvəskar velosipedçiləri üçün də xüsusi yarış təşkil edilib. 6 kateqoriya üzrə qalib və mükafatçılar medal, diplom və kuboklarla təltif olunublar.

The Federation Cup cycling competition was held on 25 July in Gazakh, Azerbaijan's "Sports Capital", jointly organized by the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, the Gazakh District Executive Authority, and the Azerbaijan Cycling Federation.
The opening ceremony began with the National Anthem of the Republic of Azerbaijan. This was followed by a minute of silence in memory of National Leader Heydar Aliyev and the martyrs who sacrificed their lives for Azerbaijan's territorial integrity.
Speaking at the ceremony, Head of the Gazakh District Executive Authority Rajab Babashov noted that since Gazakh was designated the country's "Sports Capital," numerous sporting events have been organized throughout the year and new sports facilities have been commissioned. He emphasized that competitions of this kind make a significant contribution to increasing public interest in sports across the region and expressed his gratitude to the Ministry of Youth and Sports and the Azerbaijan Cycling Federation for organizing the city's first-ever cycling competition.
Executive Vice President of the Azerbaijan Cycling Federation Fikrat Huseynov thanked the Gazakh District Executive Authority for its support and excellent organization of the event. He noted that, alongside athletes from neighboring districts, cyclists representing Gazakh also took part in the Federation Cup, which would positively contribute to the development of cycling in the region and encourage greater interest in the sport among young people.
The competition, held on the central streets of Gazakh, attracted a large number of spectators. More than 150 male and female cyclists representing cycling clubs from various regions of the country competed in a 5 km mass-start race. As part of the event program, a special race was also organized for young amateur cyclists from the Gazakh district. Winners and prize-winners in six categories were awarded medals, diplomas, and trophies.