Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının (AzVİF) 2026-cı il üçün təsdiq olunmuş idman təqvim planına əsasən, 25-26 iyul tarixlərində ölkəmizin idman paytaxtı Qazax şəhərində velosiped idmanı üzrə Federasiya Kuboku yarışı keçiriləcək. Qazax şəhərinin mərkəzi küçələrində təşkil olunacaq yarışda respublikanın müxtəlif bölgələrində fəaliyyət göstərən velosiped bölmələrinin idmançıları fərdi və qrup ötüşməsində mübarizə aparacaqlar.
2 günlük yarış proqramı çərçivəsində Qazax rayonunun yeniyetmə həvəskar velosipedçiləri üçün də xüsusi yarış təşkil olunacaq. Yarışın məqsədi uşaqlar və yeniyetmələr arasında sağlam həyat tərzini təbliğ etmək, velosiped idmanına marağı artırmaq və bu idman növünə yeni istedadların cəlb olunmasına töhfə verməkdir.

Federation Cup cycling competition to be held in Gazakh
According to the 2026 sports calendar plan approved by the Azerbaijan Cycling Federation (AzVIF), the Federation Cup cycling competition will be held on July 25–26 in the sports capital of our country, Gazakh. The competition, which will be organized in the central streets of Gazakh city, will feature athletes from cycling divisions operating in various regions of the republic competing in individual and group races.
As part of the two-day race program, a special competition will also be organized for teenage amateur cyclists from the Gazakh region. The aim of the event is to promote a healthy lifestyle among children and teenagers, increase interest in cycling, and contribute to attracting new talent to this sport.