Şose velosipedi üzrə ölkə çempionatına yekun vuruldu
Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi və Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə iyunun 29-30-da Xızı rayonunda şose velosipedi üzrə ölkə çempionatının qrup ötüşməsi yarışları keçirilib. Çətin dağ relyefi, yağışlı hava şəraiti, qatı duman və gərgin mübarizə şəraitində baş tutan yarışda ölkənin ən güclüləri müəyyənləşib.
Gənc oğlanların 96 kilometr məsafəyə yarışında Respublika Olimpiya Ehtiyatları İxtisaslaşdırılmış Uşaq-Gənclər Velosiped Məktəbinin təmsilçisi Nihad Xudoyev bütün rəqiblərini qabaqlayaraq ölkə çempionu adını qazanıb. Həmin məktəbin digər idmançısı Məryəm Hüseynova isə 17 yaşadək qızların 40 kilometrlik yarışında finiş xəttini birinci keçərək qızıl medala sahib olub.
17 yaşadək oğlanların 70 kilometrlik yarışında “AE Cycling School”un idmançısı Raul Mahmudov bütün rəqiblərini qabaqlayıb. Elit/U23 kişilərin 118 kilometrlik mübarizəsində isə eyni klubun təmsilçisi Musa Mikayılzadə inamlı çıxışı ilə fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıb.
Ölkə çempionatının nəticələri Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqına (UCI) da göndərilib. Əldə olunan nəticələr idmançıların və milli federasiyaların beynəlxalq reytinq cədvəllərində əksini tapacaq.
Mükafata layiq yer tutan idmançılar medal və diplomlarla yanaşı, Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyası tərəfindən pul mükafatı ilə təltif ediliblər. Bundan başqa, qızıl medal qazanmış bütün velosipedçilərə federasiya tərəfindən xüsusi çempion köynəyi də təqdim edilib.

National Road Cycling Championship Concludes
The National Road Cycling Championship concluded with the road race events held in Khizi District on June 29–30. The championship was jointly organized by the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan Cycling Federation. Despite the challenging mountainous terrain, rainy weather, dense fog, and intense competition, the country's strongest cyclists were determined.
In the Junior Men (96 km) race, Nihad Khudoyev of the Republican Olympic Reserve Specialized Youth Cycling School claimed the national title after outperforming all of his rivals. Another representative of the same school, Maryam Huseynova, crossed the finish line first in the Girls U17 (40 km) event to win the gold medal.
In the Boys U17 (70 km) race, Raul Mahmudov of AE Cycling School secured first place. In the Elite/U23 Men (118 km) event, Musa Mikayilzade, also representing AE Cycling School, delivered a confident performance to claim the championship title.
The results of the National Championship have been submitted to the Union Cycliste Internationale (UCI) and will be reflected in the international rankings of both the athletes and their national federation.
In addition to medals and diplomas, all prize winners received cash awards from the Azerbaijan Cycling Federation. Furthermore, every gold medalist was presented with a special national champion's jersey by the Federation.